Kde zaparkovat u Mumlavských vodopádů

Mumlavské vodopády jsou jedny z nejkrásnějších vodopádů v České republice. Voda zde padá po kamenech z výšky zhruba 10 metrů a kvůli svému průtoku a šířce zde zažijete opravdový „hukot“ vodopádu.

Jsou také velmi oblíbené pro svoji snadnou dostupnost. Nachází se doslova co by kamenem dohodil od střediska Harrachov a na rozdíl od Pančavského nebo Labského vodopádu zde nemusíte zdolávat žádné hory a kopce. Když jsme tam byli naposledy my, potkali jsme tam i zájezd důchodců, takže se sem dostane i každý netrénovaný jedinec.

Navíc je přímo u nich i Srub u Lišáka, kde si můžete dát něco dobrého k jídlu.

Pokud se sem rozhodnete vydat i vy, pravděpodobně budete řešit, kde nejblíže zaparkovat.

Možností k parkování je hned několik, a kupodivu se to dá i zdarma.

1. Centrální parkoviště Harrachov

Nejčastější volbou pro parkování je centrální parkoviště. Zde se jedná o placené parkoviště (cena 50 Kč na celý den za osobní auto) s kapacitou 400 míst. Na webu bezpecneparkovani.cz si můžete udělat i rezervaci parkovacího místa, což se může hodit např. v létě.

Přestože je parkoviště placené, tak není hlídané.

Pokud máte děti, tak tuhle variantu doporučuji. Z parkoviště se totiž vydáte po naučné Liščí stezce (po modré), která vede až k samotným vodopádům. Po cestě je spousta atrakcí a zábavných stanovišť, kde se děti vyřádí.

Tato trasa měří cca 1,2 km a u vodopádů budete bez zastávek za 20 minut. Na webu Mumlavských vodopádů je uvedena vzdálenost 400 m, to ale neodpovídá ani vzdušnou čarou.

Cesta z centrálního parkoviště je kvůli své jednoduchosti a dostupnosti rozhodně nejfrekventovanější a v létě se může stát, že půjdete celou cestu s davem turistů.

Pokud budete na výletě např. se psem, možná oceníte jinou variantu, kde půjdete sami lesem.

Centrální parkoviště nedaleko Mumlavských vodopádů
Centrální parkoviště nedaleko Mumlavských vodopádů

2. Parkování u Hornického muzea

Ani ne 500 metrů od centrálního parkoviště se nachází Hornické muzeum, které má své vlastní parkoviště pro návštěvníky. Nebo tedy spíše štěrkový plácek, kde můžete nechat stát své auto.

Parkovat zde můžete zdarma, k samotným Mumlavským vodopádům je to odtud navíc ještě blíž.

Pokud vás historie našich hor zajímá, tak samotné muzeum určitě také stojí za návštěvu. Podíváte se do typického rudného dolu. Prohlídka s výkladem trvá cca 45 minut. Jenom byste se do dolu měli tepleji obléct, bývá tam docela chladno.

Od Hornického muzea dojdete k vodopádům za 13 minut lesní cestou, na které skoro nikoho nepotkáte.

Parkoviště u Hornického muzea - Harrachov
U Hornického muzea je plácek, kde můžete parkovat zdarma.

3. Parkoviště v části Rýžoviště (Skiareál Harrachov – Východ)

Mimo zimní sezónu můžete zdarma zaparkovat také na parkoviště „Rýžoviště“, které je jinak využíváno pro lyžaře (je hned u vleku).

Odtud se k Mumlavským vodopádům dostanete krátkou lesní procházkou. Přímo naproti parkovišti je navíc nově postavené Bistro Rejžák, kde se můžete i dobře najíst. My jsme tam byli na naší dovolené i ubytování.

Trasa z Rýžoviště je stejně dlouhá jako z centrálního parkoviště. Jdete ale hezkým lesem (po žluté značce) a s největší pravděpodobností na této trasa nepotkáte ani živáčka. Nebo aspoň my jsme tady celou dobu nikoho nepotkali.

Parkoviště u sjezdovky v části Harrachov - Rýžoviště
Parkoviště u sjezdovky v části Harrachov – Rýžoviště. Přes léto jsou závory zvednuté a nikdo zde nevybírá.

Na závěr ještě připojuji odkazy na jednotlivé trasy a mapku, kde jsou vidět Mumlavské vodopády a všechny vyznačené všechny 3 místa k parkování.

  1. Trasa z centrálního parkoviště po Liščí stezce
  2. Trasa od Hornického muzea
  3. Cesta lesem z parkoviště Rýžoviště
Mumlavské vodopády parkování
Parkování poblíž Mumlavského vodopádu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *